


30.05.2017 |
Koperta życia - czym jest i do czego służy |
Czym jest “Koperta życia”?
To koperta przechowywana w lodówce, zawierająca formularz z krótkim opisem historii choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktem do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny – informacjami niezbędnymi podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego w trakcie udzielania pomocy medycznej. Adresowana jest do lekarzy i ratowników pogotowia wezwanych na interwencję w domu chorego. Stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie.
“Koperta życia” przechowywana jest zazwyczaj w lodówce oznakowanej charakterystycznym magnesem lub naklejką. Opcjonalnie można przechowywać ją w innym, łatwo dostępnym miejscu, np. kuchennej szafce, jeśli miejsce to również zostało oznaczone specjalną naklejką.
Akcja rozpowszechniania kopert życia wśród seniorów, osób samotnych i chorych zyskała poparcie lekarzy i ratowniczych służb medycznych. Pracownicy pogotowia potwierdzają, że niejednokrotnie informacje zawarte w kopercie życia pomogły w podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.
Dla kogo?
W szczególności akcja kierowana jest do osób w podeszłym wieku, schorowanych oraz samotnie zamieszkujących z terenu województwa śląskiego.
Dlaczego warto mieć kopertę życia?
Koperta życia to akcja do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego.
Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel.
Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.
Po co?
- przyspiesza dotarcie ratowników medycznych do ważnych informacji medycznych mogących uratować życie;
- ułatwia pracę ratownikom oraz pracownikom szpitala;
- skraca czas udzielenia pomocy;
Dystrybucja kopert
Realizatorem kampanii edukacyjnej „Kopert życia” na terenie Gminy Krzanowice jest Urząd Miejski w Krzanowicach przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzanowicach, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Twoje Zdrowie” w Krzanowicach, stacji CARITAS w Krzanowicach oraz Komisariatu Policji w Krzyżanowicach.
Jak można otrzymać kopertę życia?
Już obecnie rozdysponowano około 300 szt. kopert głównie wśród osób starszych i samotnych. Dystrybucji do domu dostarczają w/w partnerzy programu.
Jeśli chcesz, aby koperta trafiła także do Ciebie lub do Twoich najbliższych możesz skontaktować się z Urzędem Miejskim w Krzanowicach tel. 32 410 82 02 wew. 113 p. Danuta Adamczyk lub z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzanowicach tel. 32 410 93 09 p. Joanna Tkocz.
Koperty będą dystrybułowane przy pomocy pielęgniarek środowiskowych, pielęgniarek stacji Caritas, dzielnicowego Gminy Krzanowice oraz pracowników socjalnych. Koperty dystrybuowane będą bezpłatnie. Jak wypełnić?
Poniżej został umieszczony przykład jak wypełnić Kartę Informacyjną do Koperty Życia.
Znajdź czas i poświęć możliwie dużo uwagi, by prawidłowo wypełnić kartę informacyjną. Pamiętaj, od tego może zależeć Twoje życie !
- W rubryce " grupa krwi " gdy nie ma pewności należy wpisać ( XXX );
- W rubryce " jestem uczulony(a) na " gdy nie ma uczuleń należy wpisać ( NIE STWIERDZONO );
- W rubryce " ile razy dziennie " należy wpisać odpowiednio (1 RANO) - (1 WIECZOREM) - ( 2 x ) - ( 3 x ) - (co 6 godz.);
- Poproś lekarza prowadzącego by potwierdził medyczne dane zawarte w karcie podpisem i pieczątką;
- Sugerujemy włożenie do koperty ksero dowodu osobistego w celu prawidłowej identyfikacji koperty z jej właścicielem;
- Pamiętaj również by do koperty dołączyć kartę informacyjną z pobytu w szpitalu lub inne istotne dokumenty dotyczące Twojego zdrowia np: wyniki ostatnich badań;
Na dole naszej strony możesz pobrać Kartę Informacyjną i wydrukować na swojej drukarce.
Jak wygląda Koperta życia
Jest to zestaw składający się z:
- plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem;
- karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach;
- magnesu na drzwi lodówki, który informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki.;
![]() Koperta na drzwiach lodówki – dokumentacja medyczna w środku
Kopera życia znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy właściciel koperty nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania
Materiały do pobrania i wydruku
|